Friday, January 3, 2014

Yeniyılyeniyılyeniyılyeniyıl dizilere kutlu olsun

Hello sweeties. 29 Aralık sabahında yazdığım bu yazı, iki resim atar sonra yayınlarım diyip unuttuğum için şimdiye kaldı. Siz şimdi geçen pazardaymışız gibi okuyun bunu, teşekkürler. :')

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir pazar sabahına, 2014'ün son pazar sabahına, "YAZI YAZMALIYIM" diye uyandım. Ne yazacağıma ise şu saniyede karar veriyorum çünkü spontanelik bunu gerektirir. Bu yazı, takvimler 2013'ü geride bırakırken bizim de geride bırakmamız gereken dizileri ve 2014'de de büyük merak ve istikrarla takip etmemiz gereken dizileri konu alacak. Yani sezonun şu ana kadarki yıldızları ve keşke olmasaydıları.

Arrow


Bu sezonun en iyilerini düşününce aklıma gelen ilk isim Arrow oldu. Her bölümü büyük heyecanla bekliyor ve yine her bölümü ekrana yapışarak izliyorum. Bu sezonun konusu daha komplike, daha sürükleyici. Geçen sezon benim için meeh olan dizi şu an en sevdiklerim arasında. Sanırım Laurel'ın bu sezon oldukça az görünmesi ve Olicity'nin kesinlikle gerçekleşeceği mesajlarının verilmesi de sezonu bu kadar sevmemin nedenleri arasında. Tek korkum dizinin "Summer Glau laneti"ne yakalanacak mı acaba sorusu. Biliyorsunuz Summer Glau bu sezon diziye dahil oldu ve Summer Glau'nun dahil olduğu tüm projeler sürekli iptal edilmekte. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, mid-season finalinden önceki 2 bölümde diziye konuk olan Flash'ın 2014'te yayınlanmaya başlayacak olan dizisi yeni yıl için en çok beklediğim şeylerden biri. Grant Gustin'i Glee'de tanımış ve çok sevmiştim. Ama keşke 2014 eylülüne kadar Arrow'da kalsaydı çünkü Felicity ile birlikte harikalardı. Neyse. Bir fangirlün en çok yaptığı şeyi yapacağım. BEKLEYECEĞİM.


How I Met Your Mother


Yoksa siz hala bırakmadınız mı? Hadi bir "New Year's Resulotion" kararı verin ve bırakın. Benim 2013'te yaptığım en verimli şeylerden biri HIMYM'ı bırakmaktı. Yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin niye bırakıyorsun diyebilirsiniz ama bir yükten kurtulmuşum gibi hissediyorum. Bölümler o kadar zorlamaydı ki izlemek acı veriyordu artık. Çevreden aldığım duyumlara göre de sezonun yarısına gelinmesine rağmen Ted hala tanışmamış anneyle. "How I Met Your Father" spin-off'unun çekileceğini duymaksa midemi bulandırdı. Himym evrenine tamamen ve kesin olarak veda ettim, pişman değilim. Lily'yi özlediğimde açıp Buffy the Vampire Slayer izlerim, Marshall'ı özlediğimde Freaks and Geeks izlerim, Barney'i özlediğimde gider sunuculuk yaptığı ödül törenlerini izlerim, Robin'i özlediğimde Avengers izlerim, Ted'i zaten özlemem.

HannibalHannibal çılgınlığına zamanında katılamadım. Sezonu dün bitirdim ve gerilmeyi pek sevmeyen bir insan olarak oldukça beğendim diziyi. Bazı sahneler ve diyaloglar zorlamaydı özellikle son bölümlere doğru ama yine de kesinlikle ve kesinlikle 2014'ün en merakla beklenen dizilerinden biri Hannibal. Yalnız Mads Mikkelsen'ı bu kadar geç keşfettiğim için her gün ağıtlar eşliğinde ağlıyorum. Ağır aksanı, ses tonu, her bir mimiği ve rolünü resmen yaşıyormuş gibi gösteren mükemmel oyunculuğuyla bulunduğu her sahnede ondan başka bir şeye dikkat vermek imkansız. Ayrıca sevgili Will Graham'ımız Hugh Dancy ne kadar mükemmel bir adamdır. O gözler, o saçlar o gü lüm se me. Bak bunu genelde yapmam ama Clare Danes ile mutlu bir evlilik diliyorum zira çok yakışıyorlar. 


The Walking Dead


Bu dizinin olayını anladınız değil mi? 1 sezon iyi 1 sezon kötü 1 sezon iyi 1 sezon kötü. 1 ters 1 düz. 4. sezonun tüm bölümlerini izlemedim. Sezon finali güzeldi ama bu kadar güzel ve zengin bir konuyu ellerinde ziyan etmelerine katlanamıyorum. Bir maden var orda ve işleyemiyorlar. Sezon finalini herkes beğendi çünkü aksiyon vardı, önemli ölümler oldu. Bu kadar düz olmamalılar ve olmamalıyız. Ama TWD'nin şöyle de bir özelliği var, bir sezonu ne kadar beğenmesek de gelecek sezonu izleyeceğiz.

2 Broke Girls


İşte hala izlemeyen insanlar görüp hayret ettiğim bir dizi daha. HIMYM'ın boşalttığı o güzel 20 dakikayı neden 2 Broke Girls ile doldurmayasınız? Hem de aynı gün çıkıyor. Mis.
Bir komediyi başarılı yapan ana karakterlere gösterilen özenin yan karakterlere de gösterilmiş olmasıdır bence. Öbür türlü çok boş oluyor. 2BG dizisinin yan karakterlerinin hepsine ayrı ayrı diziler çekilebilir. Ama dizi sırf Kat Dennings'in canlandırdığı Max karakteri için bile izlerim ben diziyi. Hipsterlara olan sonsuz nefreti, sorunlu  hayatı ve katıksız alaycılığıyla Max son zamanlarda en başarılı bulduğum sitcom karakteri. Ondan sonra da Don't Trust the B---- in Apt. 23'deki Chloe geliyordu ama dizi iptal edildi. Tipik. Neyse. Kelime oyunları bolca var dizide ki en sevdiğim şeylerden biridir ve kendi dilim buna çok az izin veriyor diye hep üzülmüşümdür. Sıkmıyor, boğmuyor, 20 dakika nasıl geçti anlamıyorsun. Her sezonu iyi bu dizinin. Zaten sitcomlar nasıl başarısız olabiliyor anlamıyorum. Tek bir beklenti var sitcomda: güldürsün. Bu kadar. Güldüremiyorsan çekmeyeceksin. İzleyicilerin karakterlere uzun yılların meyvesi olan bağlılığına güvenmeyeceksin. Evet lafım sana HIMYM, evet.


The Vampire Diaries


Hakkında 2 3 kelime yazmayı bile çok görüyorum. Her yer dapılgengır olmuş, tavşanın suyunun suyu olayları falan bişiler de bişiler. Yeni sezonun ilk bölümünü izle(yeme)dim ve benim için bitti TVD. Ama The Originals izlemeye devam edeceğim, o şimdilik fena gitmiyor. Gerçi Klaus ve Elijah ikilisini bakkala ekmek almaya giderken çekin yine izlerim. 

Once Upon A Time


Ya utanmadan söylüyorum, bu sezon Arrow'dan sonra yeni bölümünü beklerken çetele tuttuğum tek dizi OUAT'dı. Tüm yarı sezonun Neverland'de geçmesi sıkar diye düşünmüştüm ama of sıkıldığım tek bir bölüm bile olmadı. Peter Pan'i villain olarak görmek, Hook'un seksapeli, çok sevgili Rumple'cığım ile bu sezon şu ana kadarki en iyi sezondu. Dizinin "Beauty and the Beast'in Beast'i Rumplestilinskin'miş onun babası da bildiğin Peter Pan'miş ki bunun torunu Bae aynı zamanda Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens'in kızı 'the Savior' Emma'nın kocası" gibi oha dedirten bağlantılar ile masal dünyasına getirdiği soluk, 3 yıldır en sevdiklerim arasına girmesi için yeterliydi. Aldığım duyumlara göre sezonun geri kalanı Oz'un dünyasında geçecekmiş. SA BIR SIZ LA NI YO RUM. Aa ne geldi aklıma. Supernatural'ın bu sezonundaki Dorothy olsun mesela OUAT'da. Cross-over. Mükemmel olmaz mı?

Pretty Little Liars


Ya ben senede 2 kez düzenli olarak bırakıyorum bu diziyi çünkü bir süre sonra durup -A benim galiba ya diye kendinden şüphe ediyorsun. Sonra bi can sıkıntısı anında tekrar başlıyorum çünkü: Spencer ve Toby. Şimdi -A açığa çıktı ve hiç şaşırmadık. Daha kendini nasıl izletecek merak ediyorum. Ben izlemeyi düşünmüyorum diyeceğim şimdi ama bi' anıma gelir kesin izlerim. Dizinin en takdir ettiğim özelliği ise harika genç delikanlılar bulup oynatmaları. En güzel, piyasanın yenisi erkek oyuncular bu dizide. PLL'ı kanser olmadan izlemenin sırlarını paylaşıcam şimdi sizinle arkadaşlar. Sadece mid-season ve season finallerini izleyin. Çünkü isteseler 12 bölüme rahatça yayabilecekleri bir takım gizem çözümlerinin hepsini bu bölümlere saklıyorlar. Bıka bıka geliyorsun o bölümlere kadar sonra bir sürü şey oluyor sonra dizi sana güzelmiş gibi geliyor. Valla iyi taktik.

American Horror Story


Başıma bir şey gelmeyecekse bu sezonun 3 sezon arasındaki en kötü sezon olduğunu düşünüyorum. Tabi ki yine diğer dizilerin seviyesinin üstünde ama yine de parmağımı tam üstüne koyamadığım bir olmamışlık var. Dizinin büyük hayranıyım ama bu sezonu coşkuyla izleyemedim. Geçen sezondan ve bu sezonun tanıtımlarından sonra fazlaca yükselen beklentilerimi karşılayamadı. Jessica Lange ve Lilly Rabe yine olağanüstüler tabi. Lilly Rabe hippi olmak için doğmuş aman Allah'ım o nasıl bir mükemmellik. Şimdiden bu sezon bitse de bir sonraki başlasa diye bekliyorum. Ama bir yandan da gelmesin o sezon çünkü 4. sezon Jessica Lange'in içinde yer alacağı son sezon olacakmış. :(
SupernaturalFelaket 6.-7. ve kötü 8. sezonlardan sonra nispeten güzel bir sezon geçirmekteyiz şu an SPN evreninde. Söylenecek pek fazla şey yok, bildiğimiz Dean Sam Cass işte. Tam bu ekibe Kevin ismini katmaya alışmışken elimizden almaları baya üzücüydü. 9 sezondur aynı şeyi söylüyorum ama, öldürülecek biri varsa bu dizide o Sam'dir arkadaşlar. Öyle yalandan değil, geri döndürülemez biçimde. 9 sezondur "hukuk okicaktım ben yha" diye tripli tripli dolaşmaktan başka bir işe yaradığı yok. Hadi kendi halinde olsa tamam da hayatının tek amacı Dean'i üzmek, Dean'i ağlatmak, Dean'i uğraştırmak. Gel bak ben seni tam burslu okutcam burda yeterki şu çocuğu rahat bırak.


New Girl
Şu an noluyor hiç bilmiyorum, diziyi bırakmışım. Duyulan geçmiş zaman çünkü bıraktığımı hatırlamıyorum ve böyle bir dizi olduğu şu an geldi aklıma ahahaha ya Schmidt falan vardı güzel diziydi be çerez niyetine izliyodum ne ara bıraktımsdjk Neyse siz şu anki sezonu izliyorsanız ve beğeniyorsanız yorum falan yapıverin de ben de devam edeyim. 


Glee

HALA İZLİYORSANIZ YUH.


Orange is the New Black


Tüm bölümleri internette eş zamanlı yayınlanan bir NetFlix dizisi OITB. Bir çırpıda izleniyor. Hakkında ne yazabilirim bilmiyorum, geçmişte yaptığı bazı şeyler yüzünden birkaç aylık hapse mahkum edilen Chapman isimli bi hanımkızımız etrafında dönüyor olaylar. Hapishanedeki karakterler oldukça ilginç bu da sıkılmadan izlememizi sağlıyor. Zevkli, değişik ve ilgi çekici. İzleyin derim ben.


Yeni Sezon Keşfi: Witches of the East End


Staj yaptığım yerde tanıştığım biri var. Staj esnasında da masasına giderdim sürekli dizilerden konuşurduk. Stajım bitti ama iletişimi hiç kaybetmedik. Birkaç ay önce beni aramış ve başlayan dizi sezonu hakkında upuzun konuşmuştuk. O esnada bana önerdi bunu. Cadı konusundan hem oldukça bıkmış hem de hak ettikleri gibi bir yapım olmamasından şikayet eder durumdaydım. Witches of the East End tam olarak istediğim şeydi. Burdaki cadılar güçlü, TVD'deki gibi falan ezik değiller. AHS Coven gibi de gerilimler ve korku öğeleriyle dolu değil. Daha hafif. Ama konu çok güzel, merak ettiriyor kendini ve izlenebilme kriterlerinin en önemlisi: sıkmıyor. Baş roldeki kızlarımızdan birini saçma derecede güzel olması canımı sıksa da izlemeye deva edeceğim ben.

Başladım ama devam edemedim - Tomorrow People
Ne kadar olsa da olur olasa da olur bir dizi olduğunu eksikliğini hissetmemekle birlikte anlamış bulunmaktayım. Ama kötü değildi, içinde her dizide ordan burdan çıkan ama mutlaka villain olarak çıkan çok sevdiğim Mark Pellegrino vardı. Boş zamanım olursa devam ederim belki.

Bir türlü başlayamadım - Agents of S.H.I.E.L.D
Çok merak ediyorum, çok güzel diyorlar, bir türlü başlayamadım. En kısa zamanda inş.

Başlasa da izlesek
Yeni sezonlarını 2014'e saklamayı tercih eden bazı nadide dizilerimiz de yok değil. En sevdiklerini en çok bekliyorsun. Çünkü bahsi geçen diziler Sherlock, Shameless ve Community. Çok güçlü bir cümle olmadı mı ya. Sherlock'un mini episode'unu izlemişsinizdir, ağlamamak için zor tuttum kendimi bir diziyi bu kadar özlemek nasıl mümkün olabiliyor ya açıklayın bana. (açıklaması oldukça basit aslında sen de 3 yıl bekle sen de bu kadar özlersin) Shameless ilk sezonundan beri inanılmazdı, hala öyle. Alışılagelmedik konuları ve hayatları seviyorum. İzlemek için farklı şeyler sunan diziler her zaman kazanıyor. Community desen zaten komedi konusunda onun üzerine koyabileceğim yayında olan herhangi bir dizi yok. Sanırım My Mad Fat Diary de başlayacak önümüzdeki günlerde. Teen Wolf uzun arasından çıkacak. Suits'e daha çok var. Ben çok hazırım yeni yıla ya.

Herkese güzel, mutlu, bol dizili filmli yıllar. ^^

No comments:

Post a Comment

fikirlerin önemli, neden paylaşmayasın ki?